slide-pecky2015.jpgslide-pecky2017.jpgslide-pecky2019.jpgslide-pecky2021.jpgslide-pecky2021b.jpgslide1.jpgslide2.jpgslide2013.jpgslide2013m.jpgslide2014.jpgslide3.jpg

Historie

Pecky10km 2012 Ondřej Fejfar Historie  Pečecké desítky

 

Vznik

Historii závodu se začala psát již v roce 1975, kdy skupina mládežníků ze ZPA Pečky přišla s myšlenkou uspořádat v rámci oslav Vítězného února 1948 běžecké závody. V prvních ročnících závodily převážně děti na kratších tratích a mílaři. Jejich závod měřil 3km. Účast nebyla příliš velká a vítěztví většinou získal některý z vojáků sovětské posádky z Milovici. První ročník závodu na 10km se konal 23.2.1980. Hlavním organizátorem se stal Jarda Kvaček, ke kterému pomáhal Jiří Katrnoška. Protože oba současně i závodili pomáhali zvládnout a organizovat hladký průběh závodu i svazáci ze ZPA Pečky. Na start prvního ročníku se postavilo pouhých 8 závodníků. Vítězem se stal tehdy nadějný místní běžec František Vrba, který dokázal po vítězství mezi mílaři na trati 3200m vyhrál i 10km za 35:05 minut. Do dnešních dne je to jediný pečecký atlet, který dokázal v závodě na deset kilometrů zvítězit.

Vítězem druhého ročníku se stal maratónský reprezentant Viktor Mladěnka. Tento atlet, ač závodil za Liaz Jablonec, žil v Sadské, Záhy však emigroval do Kanady. Zajímavostí jisté je že Jarda Kvaček s ním absolvoval nejeden vytrvalecký trénink. Tyto kvalitní tréninky dokázal později zůročit a vylepšil si v roce 1982 v Pečkách osobní rekord na 10 km na 33.28minut.. Tímto časem skončil na výtečném čtvrtém místě. Také vítězové v následujích letech byli převážně špičkoví závodníci Československa. Pavel Broum, reprezentoval republiku v maratónu, Standa Tábor na tratích do 10km, Vašek Pátek na 3km překážek. Závod postupně získaval na popularitě. Jelikož s rostoucí účastí již nebylo možné organizačně zvládnut na poměrně krátkém osmset metrovém okruhu v parku regulérní průběh závodu, přesunulo se několik dalších ročníků do terénu v okolí parku. Okruh o délce 2km vedl částečně po poli u rybníka a závod se stával krosem a tak pořadatelé   opět vrátili závod do parku. Desátého ročníku v roce 1989 se zúčastnilo ve všech kategoriích 229 atletů.

Listopad 1989

Listopadové události v roce 1989 významně ovlivnily i náš závod. Došlo k jeho přejmenování z Běhu Vítězného února na Pečeckou desítku, termín se každoročně posunul na druhou sobotu v březnu. Pro běžce tbyl březnový termín daleko výhodnější a to především z hlediska příznivějších klimatických podmínek. Vždyť několik předcházejících ročníků se běželo na sněhu při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Záštitu nad závodem převzal městský úřad. Organizace závodu nadále spočívala v devadesátých letech především na Jardovi Kvačkovi, který vždy dokázal vytvořit pro běžce takřka domácí prostředí. Několik dalších ročníků proběhlo bez závodů mládeže s účastí okolo 80ti závodníků.

Nová trať

Významným se stal rok 1995, kdy byl poprvé překonán počet 100 startujících. Vítězem se stal Pavel Klimeš, který v době nejlepší formy zaběhl 10km těsně nad 28minut. Historickým mezníkem se stal rok 1996, kdy trať závodu definitivně opustila park a přesunula se na silnici. Pro 17. ročník byl zvolen start před hasičskou zbrojnicí, trať vedla směrem na Ratenice a Vrbovou Lhotu, kde byla u rybníka otočka. Vítězem tohoto ročníku se stal olympionik Jan Pešava. Následující rok byla provedena menší úprava tratě. Opět se vybíhalo z parku směrem na Ratenice, Vrbovou Lhotu. Před Vrbovou Lhotou běžci zatočili vpravo, zdolali železniční nadjezd a po 300 metrech následovala otočka zpět. Ale ani tato trať se nezdála organizátorům ideální a tak se trať pro rok 1998 opět měnila. Start byl opět v parku, z Ratenic se běželo směrem na Cerhenice, kde byla u železničního přejezdu na Sokoleč otočka. Takto zvolená trasa závodu byla následně přesně změřená a běžci ji absolvují do současnosti.

Úmrtí

Smutným dnem v historii běhu se stalo datum 2.října 2000, kdy podlehl zákeřné nemoci Jarda Kvaček. V pozici hlavního organizátora vytřídal Jardu Kvačka Jiří Katrnoška, kterému začal pomáhat s organizací především Petr Lhota. Po více než deseti letech se v roce 2021 opět uskutečnily závody mládeže. Mezi nejzdařilejší Pečecké desítky se zapsal 22. ročník. Závod nesl poprvé ve svém názvu jméno Jaroslava Kvačka. . Na startu hlavního závodu stálo 131 závodníků. Ideální počasí umožnilo Pavlu Faschingbauerovi překonat vynikajícím časem 29:26, traťový rekord. Rekord překonal i nejrychlejší čtyřicátník Petr Klimeš, padesátník Josef Stolařík a sedmdesátník Antonín Leheček. Mezi ženami zvítězila v novém rekordu 34:50 Jana Klimešová. Podařilo navýšit finanční odměny pro nejlepší závodníky. Stejně jako v minulých letech proběhlo po vyhlášení výsledků v základní umělecké škole pro běžce byla vylosována tombola. Výhry do ní věnovali obchodníci a podnikatelé z Peček a okolí.

Nové zázemí

V roce 2002 při 23 ročníku nám poprvé posloužila pro zázemí závodu nová sportovní hala. Hlavnímu závodu přálo celkem počasí a tak si do Peček našlo cestu rekordních 176 závodníků. Padly traťové rekordy ve třech veteránských kategoriích. Vítězem hlavního závodu se stal bulhar Ivan Čotov. Čtyřia-dvacátý ročník nebyl ničím vyjimečným. Snad jen tím, že startovalo 159 závodníků, zvítězil odchovanec kolínské atletiky Zdeněk Pichl,Jiří Čivný v padesátnících a Jan Buchar v sedmdesátnících překonali traťové rekordy. Jubilejní 25. ročník za účasti 167 běžců vyhrál Pavel Faschingbauer.Šestadvacátý ročník poznamenala nepřízeň počasí, proto i výsledné časy byly slabší. Sněhová kalamita den před závodem odradila hodně pravidelných účastníků a tak na start v březnu 2005 dorazilo "pouhých" 120 vytrvalců.Zvítězil Honza Bláha. Stejný běžec zvítězil i v následujícím 27.ročníku. Mezi ženami obhájila Jana Klimešová. Účast kvalitní a vysoká - 176 startujících vyrovnalo rekord přihlášených z roku 2002. V následujícím 28. ročníku odstartovalo přes deštivé počasí tehdy rekordních 230 atletů. Z celkového prvenství se radoval Polák Artur Blasinski v průměrném čase 30:55. S protivětrem, který běžce od otáčky v Cerhenicích do Peček tradičně potrápí neměl problémy sedmdesátník Jiří Libra, který uběhl desetikilometrovou trať za výborných 40 minut a překonal rekord ve své kategorii. Další 29. ročník byl opět rekordní co do účasti 285 běžců.Cílem jako první proběhl čerstvý veterán Robert Štefko v čase 30:52. O dva traťové rekordy se postarali čtyřicátník Robert Štefko a v kategorii nad 50 let Miloš Smrčka.

MIZUNO

Zlatým písmem se zapsal do historie 30. ročník, který se konal v roce 2009. Zavody se staly poprvé součástí poháru MIZUNO CUP a rovněž byly současně i mistrovstvím České republiky veteránů. Tento ročník se může pochlubit několika rekordy. Cílem mládežnických závodů proběhlo 177 dětí což je nejvíce v historii, rekordem byla i účast 438 dospělých. Téměř ideálního běžeckého počasí využil vítěz závodu tanzániec Jafari Ezekiel Ngimba k vytvoření nového traťového rekordu, který má hodnotu rovných 29 minut. Z času Pavla Faschingbauera z roku 2001 srazil tento drobný afričan 26 vteřin. Z celé řady pozoruhodných veteránských výkonů vyčnívá čas pětapadesátiletého Miloše Smrčky z BK Říčany, který zdolal desetikilometrovou trať za 33:13. Nepříznivé počasí poznamenalo výkony na 31. ročníku v roce 2010, kdy nikdo z 382 vytrvalců nepokořil žádný traťový rekord. Vítězem v kategorii mužů se stal Petr Pechek, ženy vyhrála Olga Firstová.

V roce 2011 v 32. ročníku celkově zvítězil opět Robert Štefko, který v tomto roce oslavil již 43 narozeniny a je v historii závodu nejstarším vítězem hlavní kategorie. Rekord co do účasti padl v Pečecké desítce konané v roce 2013, kdy startovalo v hlavním závodu 819 dospělých. Vítězové Ondřej Fejfar a Petra Kamínková traťové rekordy neohrozili. Ceny vítězům předávala medailistka z HMS v atletice, čtvrtkařka Jitka Bartoníčková

Rekord

V  pětatřicáté Pečecké desítce, která se uskutečnila v roce 2014 odstartovalo do závodu  rekordních 1100 běžců. Vítězný Keňan Kiprono Metto časem 29:22 po několika letech opět zaběhl výkon pod 30 minut.  Traťový rekord 34:15 padl v kategorii žen  přičiněním Moniky Preibischové. K závodům mládeže nastoupilo rekordních 200 dětí. Ceny nejlepším předával olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. Rok 2015 se zapsal do historie úspěšným atakem na rekord proběhnuvších závodníků cílem, kde jich časomíra zaznamenala 1100. Pozornosti se rovněž těšil  výkon a traťový rekord slovenské běžkyně z Košic Katariny Berešové 34:11 v hlavní kategorii žen. Běžce z osmi zemí, provázelo chladné počasí v době startu byly pouhé 3 stupně. Mezi muži zvítězil Lukáš Kourek. V roce 2016, kdy proběhl 37. ročník do Peček dorazilo 977 běžců, v hlavní kategorii zvítězil keňan Joel Mwangi v čase 29.12 ženy vyhrála také keňanka BettyChepleting v čase 34.10 která překonala tra´tový rekord z předchozího ročníku o jednu vteřinu. Výtečný výkon předvedl i dvaašedesátiletý Miloš Smrčka, který proběhl cílem celkově 39. Jeho dosažený čas 34:35 byl traťovým rekordem této věkové kategorie. 38.ročník 2017 zaznamenal účast 944 běžců, opět zvítězil keňan Joel Mwangi, který časem 29:02 těsně zaostal za traťovým trekordem, ženy vyhrála v traťovém rekordu 34:03 pozdější medailistka z mistrovství evropy v maratonu Eva Vrabcová Nývltová. 39.ročník v roce 2018 přinesl účast 857 běžců. Závod odstartovala světová rekordmanka v běhu na 800 m Jarmila Kratochvílová. Cílem proběhl jako první Jan Janů a Eva Vrancová Nývltová, která časem 33:51 opět posunula rekord závodu.

40

Jubiljní 40. ročník v roce 2019 zaznamenal účast 913 běžců, mezi muži byl nejrychlejší keňan Kipkorir Biwot Wycliffe, kategorii žen ovládla keňanka Gashine Genet. Problémy s větrem bývají v Pečkách často, ovšem, to co zažili běžci v tomto roce bylo mimořádné. Závodům to ublížilo, protože konkurence byla velmi dobrá a čekalo se, že při příznivých povětrnostních podmínkách budou atakovány traťové rekordy v obou hlavních kategoriích.

Problémy s Covidem

41. ročník, který se měl konat v roce 2020 byl z důvodu koronavirové epidemie na poslední chvíli pořadateli z rozhodnutí vlády ČR zrušen, stejně dopadl i plánovaný náhradní termín 28. října 2020 a poté i březnový termín v následujícím roce 2021, přesto se pořadatelé nevzdali a desítka se v tomto roce uskutečnila v netradičním termínu 28. října, účast byla oproti minulým letům výrazně slabší, pouhých 371 běžců. Mezi nimi byl nejrychlejší v čase 30:34 Jiří Homoláč a ukrajinka Maryna Niemczenko v čase 35:03. V roce 2022 zaznamenali pořadatelé účast 461 běžců. Prvenství si z Peček odvezl triatlonista Jan Volár, jeho výsledný čas byl 31:06, v ženách se z prvenství radovala Gabriela Vajgertová v čase 35:45.

Toto bylo ohlédnutí za historií závodu,který se stal co do úrovně a kvality největší sportovní akcí roku v Pečkách. Všem, kteří se o zdar tohoto závodu zasloužili patří slova díků a uznání.

V Pečkách 22.10.2022          

Jiří Katrnoška

Share
Joomla templates by a4joomla