slide-pecky2015.jpgslide-pecky2017.jpgslide-pecky2019.jpgslide-pecky2021.jpgslide-pecky2021b.jpgslide1.jpgslide2.jpgslide2013.jpgslide2013m.jpgslide2014.jpgslide3.jpg

Jiří Brychta veterán který výkonnostně nestárne

brychtajiri0

Můžeš se běžcům krátce představit?

Jmenuji se Jiří Brychta, je mi 48 let, ale zatím se na to necítím J Bydlím a trénuji v Havlíčkově Brodě.

Jaké jsou tvé běžecké rekordy?

Musím je rozdělit za mlada a veterány. Za mlada pokořeny ty základní hranice 800 pod 2:00, 1500 pod 4:00, 3000 pod 9:00, 5000 pod 15:00. Ve veteránech nad 40 let si vážím trojky v hale po 9:00, desítka 32:02 a půlmaratonu 1:11:01.

Kdy jsi začal s během a vzpomeneš si jaký byl tvůj první běžecký závod?

S atletikou jsem začal v 15 letech pak jsem vážně běhal do 22 let (největší úspěch – mistr ČR na 10000m). Potom jsem dělal kariéru v byznysu a v 35 letech začal opět sportovat.

Jirko jaké máš plány na letošní běžeckou sezónu?

Speciálně se připravuji vždy na MS a ME Masters. Letos mě čeká MS v Toruni (poslední týden v březnu – start kros 8km, silniční 10km a půlmaratón), pak v červenci MS v běhu do vrchu ve Švýcarsku a koncem září ME Masters na dráze v Pescaře (Itálie)

Podělíš se s ostatními běžci, jak po závodech regeneruješ?

Pravidelně protahuji a strečuji, chodím do sauny, využívám masáže a aktivní regenerace – vyšlapání na kole, plavání.

brychtajiri1

 

Můžeš běžcům přiblížit,jak probíhá tvoje příprava poslední týden před vrcholem sezony a jak naopak přizpůsobuješ trénink na závod, který bereš jako přípravu na vrcholy sezóny?

Na nejdůležitější závody omezím posledních 14 dní trénink na 70% - 60% objemu i kvality normální přípravy. Kontrolní závody jdu z plného tréninku namísto tempového běhu.

Jaký je tvůj nejoblíbenější tréninkový motiv a jaký naopak nejméně?

Nejraději mám úseky ve skupině – nevadí mi asi žádný trénink.

Kolik kilometrů za rok naběháš a zařazuješ do přípravy i jiné sporty?

Za rok přesně nevím po sezoně dávám měsíc bez běhání, ale objem mám v přípravě tak 80-100km týdně na soustředění i 180km. V obecné přípravě rád jezdím i na kole, hodně posiluji, někdy vesluji a plavu.

Jak se ti daří skloubit práci s tréninkem a rodinou, zbývá ti čas i na jiné koníčky?

Mám svou firmu takže si čas na trénink mohu přizpůsobit, rodina jsme sportovní syn má sportovní stipendium v USA (je druhý z MČR na 800m – 1:52), dcera hraje volejbal, nejmladší dcera dělá volejbal, plave, dělá atletickou přípravku a jezdí na koni, manželka běhá orientační běh – takže občas se stane, že o víkendu sportujeme na pěti místech J

brychtajiri2

Co se ti vybaví, když se řekne Pečecká desítka?

Pěkný závod na začátek sezóny, kde vše klape a konečně se potkáme s kamarády, které jsme dlouho neviděli.

Soupeře se snažíš utahat tempem nebo spoléháš na finiš?

Když závodím s mladými jako v Pečkách tak budu držet co to půjde a nikam se tlačit nebudu J

Jsi místopředsedou sdružení veteránu Českého atletického svazu, můžeš nám říci něco o tvé funkci a sdružení představit?

Sdružení veteránů Českého atletického svazu – zastřešuje sportovce nad 35 let do nekonečna. Zajišťujeme organizaci MČR (dráha, hala, 10km, půlmaratón, chůze, běh do vrchu, kros, horský běh, víceboje) a účast našich sportovců na MS a ME Masters. Vydáváme i zpravodaj a ročenku výkonů veteránů. Pro zájemce o více informací i možné přihlášky najdete na www.atletika.cz / členská sekce/veteráni.

 

Děkuji za rozhovor.

Share
Joomla templates by a4joomla